Usługi IT – koszty, korzyści, cennik

Trudno wyobrazić sobie firmę, w której nie używa się komputerów. Trudno także liczyć na wzrost sprzedaży nie posiadając choćby strony internetowej. Informatyzacja przedsiębiorstw a co za tym idzie inwestycja w usługi IT stały się nieodłącznym kosztem prowadzenia  firmy. Tylko ile to wszystko kosztuje i czy na pewno warto ponosić takowe koszty w zamian za…. no właśnie za co?

koszty uslug ITPowołując się na badania firmy Gartner koszty inwestycji w infrastrukturę IT w 2014 roku sięgnęły 3,8 biliona dolarów. Suma wydaje się zawrotna jednak jeśli pod uwagę weźmiemy wzrost procentowy w stosunku do lat ubiegłych, to okazuje się, iż tempo wzrostu wydatków kształtuje się na poziomie 2 procent.  Nie jest to liczba specjalnie powalająca. Co jest zatem przyczyną takiego stanu rzeczy? Najprościej rzecz ujmując koszty usług IT spadają stąd też ogólny poziom wydatków wzrasta stosunkowo niewiele. Dosyć duża konkurencja na rynku powoduje, iż ceny najbardziej popularnych usług takich jak:  stworzenie strony internetowej czy też hosting to koszt nawet o 70% mniejszy niż jeszcze parę lat temu.

 

 Z jakich usług IT korzystają firmy?

 

Coraz więcej firm zaczyna korzystać z  usług podmiotów zewnętrznych zajmujących się obsługą informatyczną. O wyższości i opłacalności takiego podejścia przekonuje się coraz więcej przedsiębiorców, gdyż zdają sobie oni doskonale sprawę, że tylko profesjonalna firma jest w stanie świadczyć usługi na odpowiednim poziomie.  Trudno jednak jednoznacznie ocenić, które usługi IT są najbardziej ‚popularne’ gdyż zależy to od charakteru przedsiębiorstw. Duże stawiają na rozwiązania korporacyjne np. wdrażanie systemów ERP ( Enterprise Resource Planning ) czy modelowanie procesów (BPM ). Mniejszym z kolei wystarczy wdrożenie rozwiązań eCommerce czy też poszczególnych programów do obsługi księgowości. Powołując się na ankietę przeprowadzoną wśród małych i średnich przedsiębiorstw ( do 60 osób ) można wnioskować, iż najpopularniejsze to backup danych a także bezpieczeństwo.

 

Najpopularniejsze usługi IT - wykres

 

Które usługi IT najtańsze?

 

Podobnie jak z każdym innym produktem tak i ze świadczeniem usług IT wiąże się pewna zależność: im więcej firm świadczących daną usługę tym jej cena jest niższa. Niestety znów podobnie jak w przypadku każdego innego produktu jakość często idzie w parze z ceną. Im bardziej skomplikowane zadanie do wykonania tym jego cena jest wyższa. Jest to naturalna kolej rzeczy. Specjaliści z branży informatycznej nie są tani a na rynku pracy wręcz roi się od ofert pracy dla programistów, testerów czy administratorów. Firmy stawiające na dobrą kadrę a co za tym idzie jakość usług, niechętnie obniżają ceny. Na szczęście rozwój nowych technologii powoduje, że niektóre usługi takie jak np: pisanie programów komputerowych stają się coraz mniej skomplikowane co powoduje stopniowe obniżanie ich cen.

 

Najpopularniejsze i najtańsze usługi IT:

 

Usługa Parametry Cena
Domena  1 rok 50-100zł
Hosting  5GB, transfer 80GB ok 100zł
Strona internetowa standardowa z kilkoma odnośnikami i grafiką 300-1000zł
Sklep internetowy płatności, własna szata graficzna, 2000-5000zł
Opieka informatyczna 20 komputerów, 15h/m-c, 3 wizyty/ m-c 2000zł
Serwis W zależności od usługi 100 zł /h

 

Jak zyskać na inwestycjach w IT?

 

Kluczem do osiągnięcia sukcesu przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych  są przemyślane inwestycje oraz optymalizacja wykorzystania posiadanych zasobów IT. Nie należy podejmować inwestycji nie mając jasno sprecyzowanego celu określonego przez potrzeby przedsiębiorstwa. Nie należy także za wszelką cenę wybierać rozwiązań będących półśrodkiem.  Wachlarz możliwości zastosowania oprogramowania firmie jest szeroki, a nieodpowiedni dobór może skutkować zastosowaniem kilku systemów, które niekoniecznie muszą chcieć ze sobą współpracować.  Starajmy się określić obszary, których informatyzacja wniesie  największą wartości dla biznesu.

Należy pamiętać iż sama inwestycją w usługę IT to dopiero pierwszy krok. Kolejnym krokiem na uzyskanie maksymalnej efektywności inwestycji w IT jest optymalizacją wydatków przeznaczanych na bieżącą działalność IT.  Niestety o tym fakcie często się zapomina.  Według badań Gartnera,  utrzymanie i rozwój obecnych zasobów IT pochłania do 85% środków przeznaczanych na IT. Najczęściej powodem tak wysokich kosztów jest niezrozumienie przez zarządzających operacyjnej działalności działu IT i w związku z tym trudności w jego zarządzaniu. Na szczęscie istnieje sposób a właściwie dwa na rozwiązanie tego problemu:

  •  Zastosowanie reguł ITIL’a w firmie. ( Czyli zbioru praktyk zmniejszających koszty działów IT)
  • Wynajęcie firmy zewnętrznej

 

Oprogramowanie „na miarę”.

 

Programowanie urządzeń mobilnychMimo bardzo szerokiego wachlarza możliwości może się okazać, iż żaden z dostępnych na rynku programów komputerowych nie spełnia w całości naszych wymagań. Tym samym chcąc rozpocząć inwestowanie w IT zmuszani jesteśmy do zakupu a w dalszej części utrzymywania kilku programów jednocześnie.  Nie trudno zauważyć, że takie rozwiązanie jest dosyć kosztowne a  dodatkowo pod uwagę nelży wziąć konieczność szkolenia personelu. Jedynym rozwiązaniem staje się zamówienie programu komputerowego w firmie programistycznej. Rozwiązanie to jednak nie jest tanie. Program taki może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego jakie mamy wymagania i jakie funkcjonalności chcemy aby taka aplikacja nam udostępniała. Niewątpliwym plusem jest fakt, iż otrzymujemy produktu w 100% spełniający nasze wymagania. Dodatkowo program taki może „rosnąć” wedle naszego życzenia tzn. w każdej chwili możemy zażyczyć sobie dodatkowej funkcjonalności, która może się znaleźć w nowej wersji dostarczanego nam programu.

 

 Ciekawe Artykuły:

Efektywne zastosowanie IT w przedsiębiorstwie

Dotacje UE na usługi IT