Outsourcing kadry IT lekiem na brak pracownikow

Chociaż o niedoborach w działach IT słyszy się od dawna to jednak wydaje się, że firmom brakuje już pomysłów jak temu problemowi zaradzić. Żadną nowością nie jest fakt, że wszystko to kwestia pieniędzy i jeśli firma dysponuje dużą gotówką to może pozwolić sobie na luksus zwany outsourcingiem. Ale czy oby na pewno jest to opcja luksusowa? Po głębszej analizie okazuje się jednak, że jest to czasem najtańsze rozwiązanie.

 

Co to jest ten outsourcing?

 

Według Wikipedii outsourcing to:

Outsourcing (skrót z ang. outside-resource-using) –  wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom.

Zatem upraszczając – zlecamy wykonanie jakieś usługi podmiotom zewnętrznym bez konieczności troszczenia się o szczegóły, interesuje nas tylko wynik usługi, który możemy potraktować jak produkt. Takie rozwiązanie brzmi super ale czy takowe jest faktycznie? Dotychczas wiele firm słysząc o pomyśle oddelegowania zadań czy usług do innej firmy wiązało to z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Na pierwszy rzut oka takie można mieć wrażenie ale praktyka wielokrotnie zweryfikowała, iż jest to złudne. Wydawać by się mogło, że skoro zewnętrzna firma chce zarobić na danej usłudze, niech to będzie np. zarządzanie drukarkami i wydrukami w naszej firmie, to usługa taka musi być droga. Nic bardziej mylnego. Zapominamy bowiem o tak istotnych rzeczach jak konserwacja, naprawy, wymiana części i materiałów, które są nieodzownym elementem eksploatacji. Nam przecież zależy na tym by wszystkie drukarki w naszej firmie działały. Nie chcemy zatrudniać specjalnie informatyka czy też kogoś do działu technicznego, który 80% czasu będzie spędzał na doglądaniu czy wszystko jest ok. Outsourcingując zarządzanie sprzętem w naszej firmie nie musimy się troszczyć o nic a w razie awarii, zewnętrzna firma bardzo szybko naprawi sprzęt, wymieni tonery czy też zastąpi wadliwą drukarkę inną.

Idea outsourcingu

 

Outsouricng kadry IT

Firmy coraz częściej korzystają z oddelegowania części usług innym podmiotom nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim ze względu na oszczędności w dłuższej perspektywie. Brak konieczności zajmowania się i organizacji zadań, które nie są podstawowym przedmiotem działalności firmy powoduje maksymalizację ukierunkowania na główne cele firmy. Nie chodzi tutaj o oddelegowanie części podstawowej działalności firmy, gdyż w końcu po to ona została założona by przynosić dochód z własnej działalności tylko o przekazanie zadań niezwiązanych bezpośrednio z jej założeniem strategicznym. Przykładami obszarów, w których outrsouring ma sens są np.:

 • szkolenia
 • audyty
 • zarządzanie infrastrukturą IT
 • outsourcing kadry IT
 • obsługa księgowa w tym rachunkowość
 • zaopatrzenie
 • HR
 • zarządzanie wydrukami i dokumentami

Zatem gdzie kryją się oszczędności , jeśli usługa świadczona przez firmę zewnętrzną wydaje się droga? Najczęściej jest to wynik naszego wewnętrznego przekonania, że sami możemy zrobić coś lepiej niż inni. Niestety często zderzenie z bezwzględną rzeczywistością prowadzi do tego, że prędzej czy później orientujemy się, że know how danej dziedziny a właściwie jego przyswojenie jest dla nas wielokrotnie droższe niż gdybyśmy mieli zlecić wykonanie danej usługi innej firmie.  Trzeba zdać sobie sprawę, że wszystkiego samemu robić idealnie się nie da a chcąc zachować wysoką konkurencyjność a przede wszystkim jakość produktu, jaki sprzedaje nasza firma musimy się skoncentrować właśnie na nim a nie na rzeczach, które nie są jego składową.  Gdyby spróbować wymienić największe zalety outsourcingu na pewno znalazłyby się wśród nich:

 • Zapewnienie wysokiej jakości usługi
 • Pozwala zoptymalizować zatrudnienie w firmie oraz zwiększyć lub zmniejszyć je w zależności od potrzeb.
 • Zwiększa oszczędności w działach technicznych, kadrowych, księgowych i finansowych.
 • Umożliwia skoncentrowanie się na głównych celach firmy

 

Outsourcing kadry IT

 

Jedną z najbardziej popularnych ostatnimi czasy usług świadczonych w charakterze outsourcingu jest przeprowadzanie rekrutacji do działów IT.  Branża IT to niewątpliwie jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi przemysłu i trudno sobie wyobrazić by szanująca i licząca się na rynku firma nie stawiała na innowacyjność a ta z kolei nieodłącznie wiąże się z najnowszymi technologiami informatycznymi. Koszty pozyskania kadry i stworzenia własnego zaplecza IT w firmie są bardzo wysokie. Dzieje się tak, gdyż zapotrzebowanie na informatyków, w szczególności na programistów, jest ogromne a nawet średniej klasy fachowcy nie mogą odpędzić się od licznych propozycji  ofert pracy. Mało tego, wyszukanie specjalistów, którzy spełnialiby nasze wymagania staje się zadaniem trudnym dla osób nie będących fachowcami w tej dziedzinie. Świat informatyki posiadający liczne terminy, które zwykłemu śmiertelnikowi przypominają zupełnie obcy język, sprawia niemałe kłopoty by się w nim poruszać i orientować. Dodatkowo technika idzie w tak szybkim tempie do przodu, iż po prostu nie sposób nadążyć za nowościami nie będąc ‚w branży’.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem skorzystanie z firm, które trudnią się wyszukiwaniem profesjonalistów weryfikując ich umiejętności. Większość działających na polskim rynku firm zajmujących się wyszukiwaniem pracowników do działów IT nie przeprowadza niestety weryfikacji technicznej z tego względu, iż same nie zatrudniają kadry technicznej. W takim przypadku musimy się zastanowić czy zależy nam na tym by firma, z którą podpisujemy umowę o świadczenie usług rekrutacji dostarczała nam wszystkich zgłaszających się kandydatów czy sami nałożymy jakieś kryteria wyboru. Jeśli firma nie oferuje weryfikacji umiejętności kandydata lub też weryfikuje je w stopniu podstawowym ( np. za pomocą testów ) prawdopodobnie to na nas spoczywać będzie dalsze sprawdzenie czy kandydat nadaje się czy nie.  W dalszej perspektywie okazać się może, że de facto outsourcing rekrutacji ogranicza się jedynie do wyszukania kandydata naszej firmie zaś weryfikacja jego umiejętności należy już do nas.

Należy pamiętać, że dobry outsourcing kadry IT powinien cechować się doborem specjalistów w 100% spełniającej oczekiwania klienta. Nie bójmy się być wybrednymi. Nieodpowiednia selekcja, która może być wynikiem wybrania niewłaściwej firmy consultingowej może spowodować, iż pracujący na kontrakcie specjalista IT zamiast być motorem napędowym projektu stanie się jego kulą u nogi. Na szczęście zrezygnowanie z usług takiej firmy może nastąpić w trybie natychmiastowym.

Ile kosztuje outsourcing programistów?

 

Skoro skorzystanie z usług outsourcingu kadr IT ma być dla nas oszczędnością to jak faktycznie kształtują się koszty wypożyczenia takich pracowników? Wszystko de facto uzależnione jest od tego jakie stanowisko chcemy outsourcingować i czego oczekujemy od danego specjalisty. O doświadczenie i kompetencje takiego pracownika martwić się nie musimy gdyż w końcu jest to usługa zewnętrzna w przypadku której, jeśli nie będziemy zadowoleni możemy w każdym momencie zrezygnować lub zażądać zastąpienia innym specjalistom. Firmom świadczącym usługi outrsourcingu zależy na tym aby ich pracownicy stanowili wysoce wyszkoloną kadrę gdyż im dłużej taki ‚oddelegowany’ pracownik będzie pracował w siedzibie klienta tym dłużej firma będzie otrzymywała za niego wynagrodzenie, zatem o brak kompetencji martwić się nie musimy ( przynajmniej nie powinniśmy ). Poniższa tabela przedstawia przykładowe stawki w przypadku skorzystania z outsourcingu kadry IT:

 

Specjalista Stawka za godzinę pracy netto
Administrator 80 – 90 zł
Programista PHP 90 – 100 zł
Programista Java/C++ 100 – 120 zł
Programista ABAP 120 – 150 zł
Konsultant SAP 120 – 150 zł
Kierownik projektu 120 – 150 zł
Architekt 150 – 170 zł

 

Choć na pierwszy rzut oka stawki wydawać się mogą wysokie należy pamiętać, iż odchodzą nam w takim przypadku koszty poszukiwania specjalistów na własną rękę, koszty związane z zatrudnieniem jak np opłaty ubezpieczeniowe a także koszty wyposażenia danego specjalisty w sprzęt. Dodatkowym istotnym czynnikiem jest czas. Średni czas pozyskania odpowiedniego pracownika może wynieść nawet kilka miesięcy. W przypadku skorzystania z oferty zewnętrznej firmy otrzymujemy pracownika o odpowiednich kwalifikacjach prawie od ręki.

 

Czy warto?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie czy outsourcing kadry IT lub innych usług w naszej firmie to dobre rozwiązanie należy raz jeszcze przeanalizować jaki jest nasz cel strategiczny. Czy nasza firma jest w stanie zrobić coś lepiej od innych w danej dziedzinie czy może sobie pozwolić na zatrudnianie czy też wykonywanie usług, do których nie została powołana? Może warto posłużyć się maksymą, którą w życiu stosował Henry Ford:

„If there is something we are not able to do more efficiently, cheaper, and better than the competition it does not make sense to do it, and we should hire somebody who will be better in doing the job than we are”

Więcej informacji na temat outsourcingu kadry IT można znaleźć w kolejnych artykułach na naszej stronie.