Plusy i minusy bycia freelancerem

Freelancing to nie tylko sposób pracy ale także styl zycia.

Zapewne nie raz w życiu się zastanawiałeś jakby to było działać na własny rachunek. Założyć firmę, zatrudniać ludzi, spotykać sie z klientami. Z jednej strony kusi z drugiej przeraża. Nikt nie chce przecież zainwestować pieniędzy w coś co nie przyniesie zysku. Nie ma jednak biznesów bez ryzyka.  Jak zatem próbować stworzyć coś własnego kiedy potrzebujemy stałego źródła dochodu, może spłacamy kredyt albo mamy rodzinę na utrzymaniu . Czy zatem w takiej sytuacji należy zapomnieć o własnym biznesie?

 

Elastyczność to podstawa

 

Przed podjęciem decyzji czy zostać freelancerem najlepiej zastanowić się czy taki styl zycia  nam odpowiada. Przede wszystkim czy jesteśmy gotowi na zmianę miejsca zamieszkania. Rzadko się bowiem zdarza , że otrzymamy atrakcyjną ofertę akurat z miasta, w którym mieszkamy.To rodzi kolejne pytania: jeśli jesteśmy elastyczni i przeprowadzka to dla nas nie problem to może warto się zastanowić jak często jesteśmy skłonni zmieniać miejsce pracy. Zdarza się bowiem, że kontrakt kończy się po paru miesiącach i trzeba szukać kolejnego.  Wielu freelancerów korzysta z możliwości pracy zdalnej, dzięki czemu redukują oni ilość podróży albo po prostu spędzają dzięki temu więcej czasu z rodziną. Trzeba być jednak świadomym, że nie każdy pracodawca jest chętny na taki model współpracy i przeważnie wymaga to wyrobienia sobie opinii zaufanego i sumiennego pracownika.

 

Czy się opłaca?

 

Na to pytanie można odpowiedzieć krótko: gdyby się nie opłacało to nikt by z tej możliwości nie korzystał. No właśnie pieniądze to chyba główny, choć nie jedyny, czynnik motywujący nas do bycia freelancerem. Chociaż koszty prowadzenia własnej działalności są wyższe niż w przypadku umowy o pracę to summa summarum i tak na kontrakcie można dorobić się niemałej górki. Trzeba wziąć pod uwagę, iż jeśli przyjdzie nam pracować na kontrakcie zagranicznym to pewnie będziemy chcieli dosyć często latać do kraju. Tutaj koszty już znacznie wzrastają. Jeśli ktoś np pracuje w Niemczech jako programista i chciałby co tygdzien odwiedzić znajomych w kraju to koszty mogą wynieść nawet 800 Euro miesięcznie. Innym stałym kosztem, dotyczącym osób pracujących za granicą dłużej niż 6 miesięcy są wszelkiego rodzaju ubezpieczenia. Te z kolei zależne są od kraju, w którym się znajdujemy. Warto się zaznajomić z ofertami prywatnych ubezpieczycieli, jeśli planujemy stały pobyt w danym kraju gdyż  przy tak wysokich zarobkach przeważnie są one atrakcyjniejsze niż oferty państwowych ubezpieczycieli.

 

Za i przeciw

Nie sposób opisać wszystkich za i przeciw, gdyż to co dla jednego może być zaletą ( np. możliwość pracy w międzynarodowym zespole ) dla innych może stać się barierą w integracji. Staraliśmy się zebrać najważniejsze plusy i minusy bycia freelancerem jednak dopiero ‚w praniu’ okazuje się czy komuś taki charakter pracy się podoba. Jedno wiemy na pewno – warto spróbować, gdyż w każdej chwili możemy zrezygnować a ewentualne korzyści (nie tylko finansowe ) są bezsprzeczne.

 

Plusy Minusy
 1. Wysokie zarobki. Pracując jako freelancer zarabiasz nawet kilkukrotnie więcej
 2. Wybierasz firmę, projekt i technologię w której   chciałbyś robić
 3. Niektóre zakupy możesz wliczać w koszty a dodatkowo odliczać sobie VAT czyli jakby nie patrzeć kupujesz o 23% taniej.
 4. Jesteś szefem sam dla siebie i to ty decydujesz jak      długi dasz sobie urlop .
 5. W branży IT nie ma problemów z ofertami pracy.
 6. Regulujesz sobie czas pracy, nierzadko też możesz pracować z domu.
 1. Konieczna wysoka elastyczność. np nierzadka zmiana miejsca zamieszkania
 2. Brak gwarancji ciągłości projektu i pracy.
 3. W przypadku choroby nie dostajesz pensji, urlop również jest bezpłatny.
 4. Musisz sam opłacać składki ZUS i rozliczać VAT
 5. Brak dodatków w postaci bonusów, komórek służbowych, itp.
 6. Okres wypowiedzenia określony jest w kontrakcie i przeważnie wynosi nie więcej niż miesiąc