Praca na kontrakcie

Kontrakty w IT zdobywają w Polsce coraz szersze grono zwolenników. Wyższe zarobki, elastyczność pracy i możliwość wyboru technologii sprawiają, że młodzi programiści i testerzy coraz chętniej zakładają jednoosobowe firmy i wykonują swoją pracę na zasadzie usługi.

 

Co motywuje młodych i zdolnych do tego by zrezygnować z pracy na etacie i skorzystać z oferty pracy na kontrakcie? Pierwsze co się nasuwa to zdecydowanie wyższe zarobki. Programista Java z cztero-letnim doświadczeniem i znajomością języka angielskiego może zarobić nawet  do kilkunastu tys. złotych. Jest to zdecydowanie więcej niż na umowie o pracę. Stawki w dużej mierze zależą nie tylko od umiejętności i starzu pracy ale także od miejsca jej wykonywania. Tutaj prym wiedzie Warszawa gdzie stawki są najwyższe.

 

Wyższe zarobki i elastyczność pracy!

 

Młodzi ludzie kierują się już nie tylko wysokością zarobków ale także elastycznością pracy i przede wszystkim technologiami. Zdecydowaną większość ofert stanowią oferty pracy dla programistów Java stąd też stawki tutaj są wyższe niż np. w przypadku specjalistów PHP. Dla kandydatów na stanowisko programista technologii Java istotne staje się wykorzystywanie nie tyle samej technlogii ale także frameworków ją wspierających takich jak: JSF, SWT, Hibernate, Spring. Dużym plusem dla chcących zmienić tryb swojej pracy staje się otwartość pracodawców. Dotyczy do w szczególności pracy za granicą. W Wielkiej Brytanii czy w Niemczech praca w charakterze freelancera to dla firm programistycznych codzienność. Zdają sobie sprawę, że część kadry pochodzi z innych miejscowości czy też pracuje także w innych projektach stąd umożliwiają swoim pracownikom pracę zdalną.

 

Najnowsze badania przeprowadzone przez niemiecki GULP dowodzą, że 88,4 procent pracowników, którzy przeszli na samozatrudnienie w niemczech jest zadowolonych z tej zmiany. Podobnie ma się sprawa w Polsce. Z przeprowadzonego przez Antal International badania „Kontraktorzy IT w Polsce” wynika, iż 70% pracowników IT w wieku 26-40 lat woli pracować na kontrakcie.

 

Za granicą do 20 tys!

 

Chociaż stawki w Polsce w branży IT są wysokie i stanowiska pracy takie jak konsultant SAP czy programista Java to obecnie jedne z najlepiej płatnych zawodów to jednak mimo wszystko daleko jeszcze nam do pensji krajaów zachodnich. Trzeba sobie uświadomić, iż zapotrzebowanie na spcjalistów IT w Niemczech jest jeszcze większe niż w Polsce a co się z tym wiąże – stawki również są znacznie wyższe. Widać także wyraźną różnicę między osobami pracującymi na umowe o prace, gdzie średnie pensje wahają się w przedziale 3000-4000 tys. Euro a osobami pracującymi jako freelancerzy gdzie pensja 6000 tys Euro to nie rzadkość.

 

Koniec konraktu = bezrobocie?

 

Oczywiście trzeba sobie zdać sprawę z tego, że pracodawca płaci nam większe pieniądze nie dlatego, iż mu one zbywają tylko dlatego, że oprócz braku konieczności opłacania nam składek czy też chorobowego ma możliwość wypowiedzenia nam umowy w każdym momencie bez podania przyczyny. Przeważnie kontrakty mają ustalony okres wypowiedzenia jednak jest on znacznie krótszy niż w przypadku umowy o pracę. Dodatkowo nie chcąc być bezrobotnym będziemy musieli znów zatroszczyć się o poszukiwanie nowego zlecenia. W takim przypadku najlepiej jest współpracować z firmą rekrutacyjną, która po poinformowaniu, iż nasz okres współpracy z danym pracodawcą dobiega końca, zajmie się wyszukaniem nam kolejnego kontraktu. Większość firm rekrutacyjnych utrzymuje bezpośredni  kontakt z wieloma firmami otrzymując informacje o planowanych nowych projektach stąd firmy te mogą stosunkowo wcześńiej poinformować kandydata o nowym zleceniu rezerwując dla niego stanowisko.

 

 Co zrobić by wyjechać na kontrakt?

 

Kontrakt działa na zasadzie firma- firma. Kandydat po przejściu werfyfikacji otrzymuje umowę, w której opisane są wszelkie warunki współpracy. Oznacza to, że aby wyjechać na kontrakt musisz posiadać własną działalność gospodarczą – np. jednoosobową tak byś mógł wystawiać faktury VAT. W dzisiejszych czasach założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to zaledwie godzina klikania na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej i już!

Najlepiej jest zatem wziąć udział w rekrutacji a w przypadku otrzymania już gotowej oferty złożyć wniosek do CEIDG.  W naszym przypadku wystarczy przesłać CV byśmy wstępnie mogli zweryfikować czy posiadane doświadczenie, umiejętności językowe i oczekiwania pasują do wymagań naszych klientów a w dalszej części zabieramy się za przedstawienie naszej oferty.  Z naszym procesem rekrutacji można się zapoznać tutaj