Producent programów komputerowych – zlecamy wykonanie aplikacji

Inwestorzy coraz chętniej sięgają po dedykowane rozwiązania informatyczne takie jak  programy komputerowe tworzone na zamówienie. Stając przed koniecznością zlecenia firmie programistycznej zlecenia napisania takiego programu zastanawiamy się od czego należy zacząć. Przede wszystkim należy się zastanowić jaki problem ma rozwiązać dany program i kto go będzie używał, resztą zajmą się już przeważnie doradcy producenta programu.

 

software_development Wiele firm i przedsiębiorstw nie mogąc znaleźć systemów i programów komputerowych spełniających ich wymagania sięga po specjalistyczne firmy IT, którym powierza się produkcję oprogramowania według wytycznych. Tak stworzony program często okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Klient otrzymuje dokładnie taki produkt, jakiego potrzebuje i jaki w stu procentach spełnia jego wymagania. Jest on jak garnitur szyty na miarę – pasuje idealnie do profilu firmy, bo przecież to ona zleciła stworzenie takiej aplikacji przekazując producentowi programu listę funkcjonalności. Jednak rozwiązania to może dla niektórych wydawać się kosztowne. Niewątpliwie znacznie tańszym rozwiązaniem jest szukanie półśrodków czyli próba znalezienia istniejącego programu, który spełniałby nasze wymagania. Problem pojawia się wtedy, kiedy z czasem w firmie mamy kilka programów, każdy do czegoś innego a wszystkie łączy jedna rzecz: potrzeby firmy.

 

Jak nie płacić?

 

Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie takiego programu dystrybuowanego w ramach licencji Freeware. Pozwala nam to na skorzystanie z jego funkcji ( niestety najczęściej dosyć ograniczonych ) całkowicie za darmo nawet w przypadku użycia komercyjnego. Znalezienie takiego programu też nie powinno być dla nas problemem, gdyż w sieci znaleźć można liczne rankingi i strony internetowe opisujące poszczególne programy w wersjach Freeware np. freewarefiles. Niestety jak zawsze nie ma róży bez kolcy. Może się zdarzyć, iż program taki posiada błąd lub też jego funkcjonalność nie jest taka jak przedstawia ją producent. W takim przypadku albo możemy poszukać alternatywy w postaci produktu konkurencji albo zwrócić się do producenta oprogramowania z prośbą o usunięcie błędu lub też dodanie interesującej nas opcji. Usługa taka nie jest już darmowa a jej cenę uzależnia się od stopnia skomplikowania. Dodatkowo firmy oferują dedykowaną pomoc programisty, który może zostać przydzielony na potrzeby naszego przedsiębiorstwa i naszych „zachcianek”. Umowy takie najczęściej negocjuje się indywidualnie. Należy również pamiętać, iż korzystając z darmowego oprogramowania nie zawsze możemy go w pełni wykorzystywać do celów zarobkowych, należy zatem przed zainstalowaniem zapoznać się dokładnie z warunkami licencji.

 

Jak wybrać producenta oprogramowania

 

Kiedy po długich poszukiwaniach okazuje się, że żaden z dostępnych na rynku programów nie spełnia w pełni naszych oczekiwań należy zastanowić się nad systemem dedykowanym ( stworzonym pod konkretny cel ).  Wtedy stajemy przed kolejnym dylematem –  komu powierzyć napisanie wymarzonego programu? Mamy kilka możliwości. Możemy skorzystać z ogólnodostępnych portali łączących usługodawców z usługobiorcami jak np Oferia.pl. Problemem jednak tych serwisów jest fakt, iż do końca nie wiemy kto nasz program będzie tworzył. Najczęściej ogłoszenia na tego typu portalach zamieszczają studenci chcący sobie dorobić, nie mający dużej wiedzy praktycznej a przede wszystkim doświadczenia. Jeśli mamy do stworzenia prosty programik zliczający parę liczb lub chcemy posiadać nieskomplikowaną stronę internetową, wtedy warto rozważyć taką możliwość. Gorzej jednak gdy chcemy aby program się rozwijał i był objęty gwarancją. Wtedy okazać się może, że  wybrany przez nas student jednego dnia po prostu „znika” z portalu a my zostajemy z niedokończonym programem.

Pozostaje zatem wyszukanie producenta programów w Internecie. Jest ich naprawdę sporo zatem przy wyborze należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • Jak długo firma programistyczna działa na rynku.
  • Dla kogo tworzyła już programy.
  • Czy udziela gwarancji na stworzony program.
  • Czy zatrudnieni programiści posiadają certyfikaty.

 

Zamawiamy program

 

Każdy producent programów komputerowych wymaga aby klient, który zleca napisanie programu wpierw określił wymagania jakie ma spełniać aplikacja. Nie musi być to żaden specjalny dokument, wystarczy, że sporządzimy prosty dokument określający co chcemy by nasz program robił. Należy także określić czy ma być to aplikacja sieciowa ( tzn. taka do której dostęp zapewniony jest poprzez sieć Internet lub sieć wewnętrzną firmy) czy też program na komputer stacjonarny, ewentualnie inne urządzenie: tablet, tel. komórkowy. Po stworzeniu takiego dokumentu powinniśmy otrzymać wstępną wycenę programu. Dobrą praktyką jest jeśli firma programistyczna stworzy nam w miarę szczegółową wycenę, podając kwoty dla każdej z funkcjonalności. Często zdarza się bowiem, iż niektóre z nich możemy zażyczyć sobie w późniejszej wersji programu o ile chcemy by nasz program był rozbudowywany.  Najważniejszym jednak dokumentem, który łączy nas z producentem programu jest specyfikacja. Specyfikacja to dokument określający dokładnie czego sobie życzymy i w jaki sposób ma to zostać wykonane. Jest ona równie ważna, o ile nie ważniejsza, od samej umowy. Specyfikacja bowiem jest podstawą do stworzenia oprogramowania według naszych wytycznych. Jeśli nie zawrzemy w niej dokładnie tego co chcemy by program wykonywał okazać się może, że po wdrożeniu otrzymaliśmy produkt jedynie w części odpowiadający naszym potrzebom.

 

Gwarancja przede wszystkim

 

Program komputerowy to produkt i jako taki powinien zostać dostarczony wraz z gwarancją nie tylko działania, co jest oczywiste ale także, iż każdy błąd, który zostanie przez nas zidentyfikowany po jego wdrożeniu zostanie przez producenta usunięty. Prawo to niestety może nie mieć miejsca w przypadku oprogramowania gotowego tzn. zakupionego w sklepie. Pocieszający jest jednak fakt, iż takowe posiada bardzo rzadko jakieś usterki gdyż pisane masowo przechodzi szereg różnorakich testów. Nie znaczy to oczywiście, że zamawiany przez nas u producenta programów system nie przechodzi testów. Jego większa wrażliwość na usterki spowodowana jest środowiskiem i nietrywialną funkcjonalnością.

 

Nasz program rośnie

 

Z dużym prawdopodobieństwem nasza aplikacja z czasem będzie wymagać wzbogacenia o kolejne funkcjonalności. Może się okazać, iż w celu lepszego zinformatyzowania przedsiębiorstwa będziemy chcieli by nasz program wystawiał faktury, wysyłał powiadomienia do klientów, obliczał marże a może nawet zarządzał wydawaniem towarów z magazynu. W informatyce praktycznie nie ma granic. Zatem aby uniknąć konieczności dokupowania coraz to nowych rozwiązań z pewnością będziemy chcieli aby wszystko robił nasz program. Ważne zatem jest by na początku zwrócić uwagę producentowi oprogramowania, że nasza aplikacja w przyszłości może wzbogacić się o kolejne funkcje. Nie znaczy to oczywiście, iż od początku będziemy musieli za nie zapłacić. Jeśli poinformujemy wytwórcę programu, że w przyszłości nasz software może „rosnąć” pomoże to w stworzeniu odpowiedniej architektury już na samym początku a co za tym idzie, szybsze wprowadzanie nowości w przyszłych wersjach tworzonego dla nas programu.

 

 Dobry producent programów – cechy!

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy dobry producent programów dostarczając swój produkt powinien zapewnić wsparcie podczas zidentyfikowania przez nas błędu ale powinien zapewnić także jeszcze kilka innych rzeczy:

  • Doradztwo na etapie tworzenia wymagań i specyfikacji.
  • Koordynatora projektu.
  • Specyfikację projektową zawierającą wymagania.
  • Pomoc przy wdrażaniu systemu.
  • Support po uruchomieniu systemu.
  • Monitoring działania i wydajności.

Pamiętajmy, iż tylko firma z solidnym portfolio i zespołem certyfikowanych programistów może zapewnić nam produkt w 100% spełniający nasze oczekiwania a tym samym zaoszczędzić nam nerwów po jego wdrożeniu. W końcu system ma nam pomagać i ułatwiać pracę a to już jest odpowiedzialnością producenta programu.