Programista za granicą – ile zarabia?

Czy programista za granicą zarabia dużo? Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja! Przeraża nas wizja załatwiania formalności, szukania lokum, dojazdu do pracy no i jeszcze ten obcy język. Czy w dzisiejszych czasach, kiedy granice stoją otworem wyjazd taki  jest problemem dla młodych i zdolnych? Nas  interesować będą informatycy, którzy zdecydowali się podjąc to wyzwanie a przede wszystkim odpowiemy na pytanie – ile zarabia programista za granicą.

Wyjechał? To ile zarabia?

Na pewno każdy z nas ma jakiegoś znajomego czy też kogoś z rodziny, kto postanowił wyjechać gdzieś na „zachód” w celu poprawy swojej sytuacji materialnej albo by podszkolić trochę znajomość języka. No i jak tylko jest okazja się spotkać to prędzej czy później pada pytanie – „no i jak tam Ci się podoba w………. ?”. Pytanie to oczywiśćie rzadko kiedy ma na celu okazanie szczerego zainteresowania zabytkami jakie nasz rozmówca odwiedził czy też jakimi lokalnymi smakołykami musi się żywić.  Najczęściej pytanie to ma na celu pośrednie lub bezpośrednie dowiedzenie się czy naszemu znajomemu się powodzi ( czytaj: czy dobrze zarabia ) czy nie. Jeśli odowiedź jest pełna hurra-optymizmu to, o ile jest szczera i nieubarwiona, rodzi w nas pytanie: a może i ja bym wyjechał?

 

Polski informatyk na obcej ziemi.

 

Nas interesować będzie jednak jedna grupa zawodowa – specjaliści IT. Okazuje się bowiem, iż polscy informatycy, którym nie raz udało się zdeklasować w różnych międzynarodowych zawodach programistycznych swoich rówieśników (np. zespół programistów „Need for C” z Politechniki Poznańskiej ) są coraz bardziej doceniani przez zagranicznych pracodawców. Umiejętności naszych młodych programistów są w cenie. Skoro tak jest to teoretycznie możnaby rzec, że świat dla tych, co chcą programować za granicą stoi otworem. Praktyka jest jednak troszeczkę inna. Co prawda pracy w zagranicznych projektach jest dużo ale nie zawsze są to atrakcyjne wakaty.  Przeglądając oferty pracy należy zwrócić uwagę gdzie znajduje się miejsce pracy. Jest to o tyle istotne, iż w końcu będziemy musieli tam spędzić kolejne miesiące a utrudniony dostęp np. do lotniska może spowodować, że w kraju będziemy gościć rzadko. No i rzecz najważniejsza – zarobki. Ile zatem zarabia programista za granicą ?

 

By odpowiedzieć na pytanie ile zarabia informatyk (tutaj: programista ) za granicą należy wyszczególnić kategorię pracy:

  • Praca na kontrakcie
  • Praca na umowie o pracę

O zarobkach na kontrakcie pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule stąd tutaj skupimy się na pracy stałej. Postaramy się pokazać porównanie dla programisty Java

 

Programista za granicą: Niemcy

 

Poniżej zestawienie płac dla progamistów Java w różnym wieku. Podane kwoty to kwoty brutto na rok. Dane zostały zebrane na podstawie zatrudnionych pracowników poprzez zgłoszenia na dane oferty.

 

zarobki programisty w niemczech
Źródło: www.gehalt.de

 Niestety chociaż zarobki w Niemczech należą do najbardziej atrakcyjnych pod względem jakości i kosztów życia to jednak niemieccy pracodawcy stawiają często warunek trudny do spełnienia przez większość naszych rodzimych specjalistów IT: znajomość języka niemieckiego. Na szczęście coraz częściej widać odstępstwa od tej reguły. Po prostu rynek niemiecki, który potrzebuje dużą ilość kadry IT idzie na ugodę. Chociaż może być to częściowe pocieszenie, to jednak trzeba być świadomym, że w większości przypadków brak znajomości języka może być poważną przeszkodą w zdobyciu pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Zatem nie ma co zwlekać – jeśli chcemy podjąc pracę w Niemczech zapisujmy się czym prędzej na kurs językowy. Wystarczy znajomość języka w stopni komunikatywnym a jeśli już taką posiadamy i nie planujemy wyjeżdzać na długo to może warto pomyśleć o bardziej atrakcyjnym finansowo kontrakcie?

 

 Programista za granicą: Wielka Brytania

Wielka Brytania dla Polaków stała się głównym celem emigracji zarobkowej po otwarciu przez ten kraj granic. Dodatkowym ułatwieniem stał się fakt, że większość z nas posługuje się językiem angielskim ( no przynajmniej tak uważa ) bez większych problemów. Zarobki w Wielkiej Brytanii dla specjalistów informatyki są nadal bardzo kuszące mimo, iż koszty życia nie należą do najniższych.

Poniżej zestawienie średnie dla ofert pracy zawierających słowo Java z Wielkiej Brytanii.  Dane aktualne na dzień 1 września 2014r.

 

 

zarobki programisty java w Wielkiej Brytaniiźródło: www.itjobswatch.co.uk

 

Programista za granicą: Irlandia

Irlandia swojego czasu nazywana rajem dla informatyków ze względu na liczne inwestycje w technologie, chociaż nie oferuje zarobków już tak wysokich jak to było jeszcze pare lat temu jednak ze względu na język angielski często jest brana pod uwagę jako cel wyjazdu do pracy. Większość firm i projektów, co też z pewnością nie jest zaskoczeniem, ma miejsce w dużych miastach jak Dublin czy Cork.

 

zarobki programisty irlandia

żródło: payscale.com