Specjaliści od bezpieczeństwa poszukiwani!

Najważniejszym tematem 2014 roku w Niemczech okazał się temat bezpieczeństwa w IT jak podało stowarzyszenie firm branży IT: Bitkom. Powołując się na najnowszą ankietę, 57% ankietowanych firm wskazało właśnie bezpieczeństwo systemów komputerowych oraz zabezpieczenia przed dostępem do nich osób niepowołanych jako najważniejszy problem w działach IT.

Zeszłoroczny temat-zwycięzca czyli Cloud Computing zajał w tym roku miejsce drugie ustępując bezpieczeństwu IT.  Wzrost zainteresowania tematem zabezpieczania danych najlepiej pokazuje znaczny wzrost liczby ofert pracy w tej dziedzinie. W roku 2013 zapotrzebowanie na ekspertów w Nimeczech mających doświadczenie w ochronie danych pobiło rekord i wyniosło blisko 2,5 tys. co daje średnio 200 ofert pracy na miesiąc.

 

Zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa w IT
Ilość ofert pracy w Niemczech dla specjalistów bezpieczeństwa komputerowego

 

Jeszcze większe wrażenie robi wskaźnik procentowy, który wynosi 50% jeśli chodzi o wzrost ilości ofert między rokiem 2012 a 2013.  Co prawda danych na rok 2014 jeszcze nie ma ale bazując na pomiarach do czerwca można ze spokojem stwierdzić, że również ten rok będzie rekordowy. Do końca tego miesiąca bowiem liczba zgłoszonych ofert wyniosła ok 1500 co jest wynikiem równym liczbie wolnych stanowisk zgłoszonych w całym 2012 roku.

 

Jakie umiejętności są poszukiwane?

 

W związku z tym, iż obecnie większość firm stara się dostosować swoje systemy w taki sposób by ich pracownicy mogli korzystać z nich w chmurze to właśnie bezpieczeństwo danych przechowywanych w systemach Cloud-Computing staje się najwyższym priorytetem. Dlatego dla kogoś, kto poszukuje pracy w tej dziedzinie pojęcia takie jak SaaS, PaaS czy wirtualizacja nie powinny brzmieć obco. W związku z tym, iż samo pojęcie chmury to dosyć szeroki temat, nierzadko zdarza się, że sami pracodawcy do końca nie potrafią sprecyzować jakich umiejętności wymagaliby od pracownika. W praktyce bowiem taki ekspert musi zarówno znać się na zabezpieczeniach baz danych jak i potrafić skonfigurować odpowiednio serwer aplikacji. Nierzadko dochodzi do tego znajomość systemu Linux.

 

Stawki dla specjalistów bezpieczeństwa.

 

W związku z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na ekspertów bezpieczeństwa naturalnie wzrastają też stawki jakie niemieckie firmy mogą zaproponować doświadczonym specjalistom. Podobnie jak w każdej innej dziedzinie tak i tutaj liczy się doświadczenie od którego uzależnia się stawkę wyjściową. Pracujący na kontrakcie w Niemczech, który może pochwalić się ponad 20 letnim doświadczeniem, może liczyć na kwotę ok 60 Euro. Nieco mniej zarabiają osoby posiadające ok 5-10 lat doświadczenia gdzie stawki wahają się w granicach 50 Euro.

 

Trendy w bezpieczeństwie komputerowym

 

Bitkom prognozuje: „W związku z ciągłą rozbudową sieci firmowych, w szczególności systemów Smart Grids w przemyśle energetycznym zapotrzebowanie na informatyków, którzy znają sie na bezpieczeństwie i systemach bezpieczeństwa będzie ciągle rosło„. To akurat żadne zaskoczenie patrząc na postępującą cyfryzację przedsiębiorstw i ich skłonność do inwestowania w coraz to nowsze technologie. Wymienia się cztery główne czynniki, które będą kształtować a właściwie już kształtują rozwój technologii zabezpieczeń komputerowych. Są to między innymi:

  • Ciągły rozrost przedsiębiorstwa (chmury)
  • Coraz większa ilość objektów podłączonych do sieci firmowej (Internet, Intranet)
  • Rosnące bazy danych ( Big Data)
  • Niebezpieczeństwo ze strony pracowników firmy (Social Engineering).

Należałoby zatem porównać te dane z przyrostem ofert pracy zahaczających o wspomniane czynniki. Niestety dane te nie mają wyraźnego odzwierciedlenia w praktyce. Spowodowane jest to najczęściej tym, iż pracodawcy nie precyzują dokładnie w jakim charakterze i do jakich zadań chcieliby oddelegować danego pracownika.  Przykładem może być ‚Doradca do spraw zarządzania ryzykiem IT‚, którego zadaniem zapisanym w kontrakcie ma być analiza ryzyk związanych z wdrożeniem nowego systemu bankowego. W praktyce okazuje  się, że w zakres jego obowiązków wchodzić może także odpowiedzialność za podłączanie do systemu urządzeń zewnętrznych. Trzeba być zatem świadomym, iż pod terminem ‚ochrona dostępu’ pracownik i pracodawca mogą rozumieć co innego.